Osteoporoza
jest jedną z najbardziej IGNOROWANYCH
chorób cywilizacyjnych
Czym jest osteoporoza?
Osteoporoza to choroba metaboliczna polegająca na stopniowym ubytku gęstości masy kostnej, który skutkuje zwiększoną łamliwością kości. Główną jej przyczyną jest niedobór odpowiednich składników mineralnych w organizmie. Najbardziej narażone są osoby w podeszłym wieku, kobiety w okresie okołomenopauzalnym (spadek estrogenu), o smukłej budowie ciała, chorujące na cukrzycę, tarczycę, astmę, RZS i inne choroby, pacjenci onkologiczni, osoby palące, nadużywające alkoholu i napojów wysokosłodzonych, a także osoby prowadzące siedzący tryb życia i mało aktywne fizycznie.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w ostatnich latach uznała osteoporozę za chorobę cywilizacyjną dotykającą coraz większą ilość ludzi. Według ostatnich szacunkowych badań na osteoporozę w Polsce może chorować nawet 6 mln osób i liczba ta ciągle rośnie.
Czym jest densytometria?
Najskuteczniejszą metodą wykrycia osteoporozy jest badanie densytometryczne. Jest to rodzaj badania rentgenowskiego, pozwalającego ocenić gęstość kości, a tym samym stopień zaawansowania choroby. Wykonuje się je za pomocą urządzenia zwanego densytometrem. Maszyna emituje znikomą ilość promieniowania, więc badanie to jest mało szkodliwe dla organizmu. Najbardziej wiarygodna i rzetelna jest ocena gęstości odcinków najbardziej podatnych na złamania w przebiegu osteoporozy, czyli szyjki kości udowej oraz odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa.
Na rynku można spotkać się z ofertami badań metodą USG nadgarstka, stopy lub łokcia. Na ten moment takie badania mają charakter jedynie przesiewowy i nie pozwalają ocenić czy dany pacjent wymaga leczenia. Mogą jedynie wskazać lekarzowi konieczność wykonania pomiaru na densytometrze.
Jaka jest dostępność densytometrii w Polsce?
Dostęp do densytometrii kości udowej bądź kręgosłupa w Polsce jest bardzo ograniczony, przeważnie można ją wykonać tylko w dużych miastach wojewódzkich. Czas oczekiwania na badanie refundowane przez NFZ wynosi wiele miesięcy, a prywatnie koszt takiego badania zaczyna się od 80 zł za jeden odcinek.
Densytometria badanie wyjazdowe
Szczegóły oferty
8 godzin badań
do 75 pacjentów
Ustalony koszt całodniowej akcji zawiera dojazd oraz 8 godzinny czas badań. W przedziale tym możemy przebadać ok. 75 pacjentów.
Osteobus
mobilne centrum badań
Przyjazd osteobusem wymaga zapewnienia miejsca parkingowego (samochód o wymiarach 9m długości i 2,5m szerokości) i możliwości podłączenia zasilania 230V do aparatury diagnostycznej (zwykłe gniazdko, posiadamy przedłużacze).
Udogodnienia
Jako nieliczni na rynku posiadamy pracownię przystosowaną dla osób niepełnosprawnych. Pracujemy na najnowocześniejszym aparacie GE LUNAR ARIA, który za pomocą nieinwazyjnej metody DEXA określa gęstość mineralną kości.





